Obilježavanje godišnjice 105. motorizovane brigade Armije Bosne i Hercegovine

U sklopu obilježavanja 28. godišnjice 105. brigade u 12 osnovnih škola sa područja općine Centar, planirano je održavanje održi historijskog časa o značaju Brigade u odbrani Sarajeva. U četvrtak 18. februara održana je svečana sjednica Općinskog vijeća Centar sa početkom u 13 sati u velikoj sali Općine Centar (Mis Irbina 1). Istog dana u jutarnjim satima predstavnici Općine i boračkih udruženja će položiti cvijeće na šehidskom mezarju Kovači, te na mezaru prvog predsjednika i Vrhovnog komandanta Armije RBiH Alije Izetbegovića. Prema protokolu, delegacije će obići i centralni spomenik Stadion, groblja Sveti Marko, Sveti Josip i Lav, spomen-obilježje „Vječna vatra“, Blekin potok–Aleja breza, kao i spomen-obilježje maloljetnim borcima.

U subotu, 20. februara u 10 sati na Sedreniku planirano je postrojavanje članova Udruženja maloljetnih boraca, te primopredaja ratne zastave 105. motorizovane brigade, koju će članovi udruženja nositi ratnim putem ove brigade do spomen obilježja Mala kula na Grdonju gdje će biti održana centralna manifestacija sa početkom u 12 sati, uz prigodan kulturno-umjetnički program i druženje.

Obilježavanje godišnjice 105. motorizovane brigade će biti održano u skladu sa propisanim epidemiološkim mjerama, a budući da je ograničen broj prisutnih koji će prisustvovati događajima, sve aktivnosti će se emitovati online.

105. brigada, čije je sjedište bilo na području općine Centar, formirana je 18. februara ratne 1993. godine. Njeni hrabri borci učestvovali su u svim bitkama za odbranu Sarajeva od agresije 1992-1995. kao i na mnogim ratištima u Bosni i Hercegovini. Kroz redove brigade prošlo je 7.000 boraca, od kojih je 315 poginulo i 2.000 ranjeno. Odlukom Općinskog vijeća Centar iz 1998. godine 18. februar je utvrđen kao Dan 105. motorizovane brigade i obilježava se svake godine kako bi se sačuvala uspomena na herojski put brigade i njene borce.

Literarni rad našeg učenika Serdarević Kerima je osvojio treće mjesto na konkursu, a pored ovog rada više naših učenika je napisalo lijepe literarne radove povodom godišnjice 105.motorizovane brigade Armije Bosne i Hercegovine.

105.  motorizovana brigada

Sretno šetam ulicama grada,

ničega se ne bojim sada,

slobodan sam i živim u sreći,

105.motorizovanoj brigadi za to moram hvala reći.

Sedam hiljada hrabrih momaka,

skupilo se iz naših sokaka,

ostavili uplakane  ljubavi i majke,

da Bosnu spase od neprijateljske hajke.

Neuki su i mladi bili,

o slobodnoj Bosni svi su snili,

borili se kao lavovi,

i dušmane pobijedili.

Gladni ,žedni, goli i bosi,

kao da ih melek u rukama nosi,

branili su našu rodnu grudu,

 dušmani su bili u čudu.

Plakala je Skenderija,

Dozivali su  Vraca i Borija,

Mojmilo i Azići jecali,

kad su dušmani Grbavicu zauzeli.

Predsjedništvo molilo Zlatište,

da čuva naše milo ognjište,

u tuzi je ječala Vogošća,

krvava je bila njena bašča.                       

Dobrinja, Ilidža, Nedžarići

željeli su svima pomoći,

Jevrejsko groblje  i Žuč su drhtali,

jer ginuli su njihovi sinovi.

Ljilani su širom Bosne cvjetali,

po Bjelašnici, Igmanu i Treskavici,

na Nišičkoj, Mostaru, Jablanici,

 borili se naši brigadirci.

Tristo petnaest njih je dušu dalo,

puno hanuma i  majki zbog njih gorko zaplakalo,

mnogi momci invalidi  ostali,

da bi mi u rahatluku živjeli.

Njihov moral, srčanost i vjera u pobjedu,

donijeli su nama slobodu,

trebamo ih spominjati svaki dan,

i od srca čestitati 28. rođendan.

Naši ljiljani mili hvala vam,

dženet je vama obećan,

uvjek ćemo vas s ponosom spominjati

i nikada Bosnu nećemo dušmanima dati.

 Amsal Mujaković     8.razred              

 JU OŠ „Vladislav Skarić“

,,105. motorizovana brigada“

Došao je mjesec februar, mjesec sjećanja, tuge, ali i sreće. Kao dvanaestogodišnjak želim da oživim sjećanja na 105. motorizovanu brigadu kroz ovaj rad i tako na trenutak odam priznanje i počast  tim hrabrim ljudima. Nažalost, ne znam baš mnogo o njima, ali ono što znam jeste da su ti ljudi bili i moj i tvoj štit. Štit slobode, bezbrižnog djetinjstva i normalnog života. Razmišljao sam kako bi bilo lijepo da pričamo i pišemo malo više o svim tim hrabrim ljudima 105.mtbr. kao i svim  herojima ovoga grada i države. Koje su to osobine koje su krasile te ljude? Šta je to što ih je vodilo u najtežim trenucima? Množila su se pitanja u mojoj glavi.        

 Odgovor mi je dao moj otac koji je i sam učestvovao u odbrani grada i naše države. Nakon razgovora sve mi je bilo jasnije. Sad znam da su to bili ljudi nenadmašne hrabrosti, iskrene humanosti i ljubavi prema građanima ovoga grada i države. A onda ponovo sebi postavljam pitanje. Kako da se zahvalim tim ljudima? Šta ja mogu kao dijete da uradim i svi mladi ljudi koji danas žive slobodno? Mogu da pišem, istražujem o njhovim podvizima i da ih spominjem u mojim svakodnevnim molitvama. Samo tako ih možemo sačuvati od zaborava. Hvala 105. motorizovanoj brigadi i svim herojima ovoga grada i države što danas živim život slobodnog i bezbrižnog djeteta.

                                                          Nedim Ibišević, 7. razred

                                                          JU OŠ „Vladislav Skarić“

„105 Motorizovana brigada“

Ponosan sam što  živim u Općini Centar. Dok je moj djed bio živ on i moj otac su mi svakodnevno pričali o iskustvima i dešavanjima tokom agresije na Bosnu i Hercegovinu.Vidio sam da je i mom djedu i ocu bilo teško da pričaju o tome, bili su nekako emotivni, teško im je padalo. Ne mogu zamisliti kako je bilo djeci u periodu od 1992. do 1995. godine dosta je djece poginulo, ta djeca su imala živote ispred sebe. Moja općina je centar Sarajeva, kao i sve ostale općine bile su izložene granatama i snajperistima. Svim ljudima koji su se borili za slobodu građana Sarajeva, a i same Bosne i Hercegovine dugujem veliko hvala.Da ti ljudi nisu bili tu da odbrane Bosnu i Hercegovinu kada je trebalo ja ne bih bio tu i pisao rad o njima. Spomenik na borce koji su poginuli braneći Debelo Brdo i državu nalazi se u Ulici boraca Zlatišta.Kao što sama ulica kaže oni su se borili za slobodu, bez imalo straha i odbranili Bosnu i Hercegovinu. Svako ko je poginuo braneći našu domovinu ne smije biti zaboravljen, takve ljude moramo spominjati, nikad ih zaboraviti. Mislim da su svi borci veliki dio naših života.Imati hrabrosti da brane državu u takvoj poziciji je u mojim očima jedno veliko djelo. Kada smo spomenuli borce moramo se sjetiti i maloljetnih boraca koji su svim snagama branili Debelo Brdo i tako odbranili Sarajevo i Bosnu. Svaki film ili dokumentarac koji pogledam u vezi sa borcima bude emotivan za mene. Znam da sam ja mogao biti dijete šehida. Sama pomisao na to da nemam oca je nezamisliva, pored časti koju dajem borcima divim se i djeci koja su ostala jaka nakon svojih gubitaka. JOŠ JEDNOM VELIKO HVALA 105 Motorizovanoj brigadi i svim herojima ovoga grada i države.

                                                            Ahmed Ibišević 9. razred

                                                      Osnovna škola „Vladislav Skarić

                         105. motorizovana brigada

Spustiše se mračne sile,

na naš rodni grad.

Plače grad sav od rana i krvi,

ne bojte se braćo mi smo prvi.

Sve junak do junaka,

mi smo borci Sarajeva grada.

Da bude ponosna Bosna moja,

mi smo 105. motorizovana brigada.

Zaputiše se prema brdima,

momci srca velikoga.

Da zatvore kapije,

Sarajeva grada.

Pobjede kao bisere broje,

majke suznih očiju Boga mole.

Odbraniše gazije Sarajevo svoje,

Braću, majke, džamije i škole.

Baš kao i tada,

105. motorizovana brigada.

Ponos su Sarajeva grada.

                                                         Oručević Nidal,  VIII razred

                                                     Osnovna škola “ Vladislav Skarić“

105. Motorizovana brigada

Sa mojih dvanaest godina nisam stigla naučiti mnogo o proteklom ratu i njenim brigadama. Iz želje da saznam nešto više pitala sam tatu da mi iz svog ratnog iskustva ispriča o onome što je neizostavan dio odbrane naše domovine.

Pažljivo sam slušala njegove priče i divila se hrabrim mladićima koji nisu imali vojnu obuku i prvi put su držali oružje u rukama, ali su imali veliko srce i ljubav prema domovini. Tako sam saznala da je 105. motorizovana brigada, brigada koja je formirana ratne 1993. godine u sastavu Prvog korpusa Armije Republike BiH kroz čije redove je prošlo puno boraca koji su odlikovani najvećim ratnim priznanjem Zlatni ljiljan. Brigada koja je predstavlja čudo otpora koja je odoljela napadima najveće vojne sile, sa najvećom zonom odgovornosti u odbrani Sarajeva. Predstavljala je simbol časne borbe za odbranu, za njene pripadnike i najhrabrije sinove koji su dali živote za slobodu grada, koje nikada ne smijemo zaboraviti.

Shvatila sam koliko je važno da mladi saznaju kako se stvarala i branila naša domovina i da posjete muzej 105. motorizovane brigade koji svjedoči herojstvu, odbrani, jakosti i prkosu. Na pločnicima koji pamte krv, ispisana su imena poginulih boraca, a okolna borova šuma pamti miris baruta.  Posebnu pažnju mi je privukla i priča o dvojici mladića različite vjeroispovijesti koji su dali svoje živote u borbi koja se vodila oko Kule na Špicastoj stijeni zahvaljujući kojima su ubijeni nemilosrdni snajperisti  koji su pucali i sijali smrt po Sarajevu.

                                                                         Kozadra Sara 7. razred

                                                                  Osnovna škola „Vladislav Skarić“