Orijentiring – pokazna vježba

U četvrtak 02.11.2017.godine imali smo priliku ugostiti našeg dragog prijatelja Ajrulahi Selvera. Riječ je o jednoj od najkompetetnijih osoba za pitanja planinarstva, alpinizma, orijentiringa i gorske službe spašavanja u našoj zemlji a višegodišnjeg prijatelja naše škole. Danas smo se bavili orijentiringom, od teorije do prakse. Nakon teoretskog uvoda o ovom veoma interesantnom i zanimljivom sportu koji povezuje više disicplina u jednu pristupili smo pokaznoj vježbi. Cilj ove aktivnosti je svakako popularizacija ovog sporta ali i prilika da učenici oprobaju svoje vještine i sposobnosti. Gotovo svi učenici od prvog do devetog razreda su učestvovali u ovoj pokaznoj vježbi sa izuzetkom onih koji iz zdravstvenih razloga nisu bili u mogućnosti. Imali smo tri staze u ovisnosti od uzrasta učenika. Bilo je jako zanimljivo i od učenika smo dobili zaista pozitivne komentare. Staze je pripremio naš Selver koji je dao i upute kako proći stazu. S ozbirom na zaista dobre rezultate učenika i zainteresovanost učenika u fazi smo dogovora o nekoj novoj vježbi, možda i takmičenju u narednom periodu. Ajrulahi Selver kao potpredsjednik Orijentiring saveza nakon završene pokazne vježbe konstatovao je da u našoj školi ima dosta talentovanih učenika koji uspješno usklađuju svoje sposobnosti, i vještine, te da ima potencijala za takmičenja i predstavljanje naše domovine na istim. Napominjemo da Orijentiring savez u 2018 godini planira organizaciju velikog međunarodnog orijentiring takmičenja i to je prilika da i naši učenici učestvuju na takvom skupu. Hvala puno našem prijatelju Ajrulahi Selveru i našoj kolegici Abdulović Aidi iz planinarske sekcije naše škole. Idemo dalje…